ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ 6 Aralık 2020

CHP’nin Sorusuna Türk-Şekerden Gelen Yanıt CHP’yi Tatmin Etmedi

00123

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ereğli Şeker Fabrikası’nda üretilen ürünlerin, neden aracı şirket tarafından pazarlandığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ereğli Şeker Fabrikasında üretilen ürünlerin, neden aracı bir şirket tarafından yapıldığını ve neden fabrika satış fiyatından yüksek bir fiyatla satıldığını sordu. “Ereğli Şeker Fabrikasında üretilen şekerin, Türk Şeker’in, kendi bünyesinde kurduğu Türk Tarım A.Ş. tarafından, şeker fabrikasının satış fiyatından daha yüksek fiyata satılarak aracı şirkete para kazandırmaktaki maksat nedir” diye soran Veysel  Gönülal, “Ereğli Şeker Fabrikası yıllık ortalama 190 bin ton şeker, 500 bin ton küspe, 60 bin ton melas çıkıyor. Tarım Kredi Kooperatifi 2.9 TL ye aldığı şekeri 3.70 TL ye satmaktadır. Bu yapılan tarım Kredi Kooperatifi’ni birileri batırdı da yapılan kooperatifi kurtarma operasyonu mudur? Türk Tarım şirketi Şeker Fabrikası içine açtığı ofisten, fabrikadan küspeyi 170 kuruşa alıp 220 kuruşa, 1.1 liraya aldığı melası da 1.5 liraya tüketicilere satıyor. Bu şirket hiçbir riske girmeden şeker fabrikasının deposunu personelini, kantarını kullanarak para kazanıyor.

Bu şirkete neden şeker fabrikası üzerinden milyonlarca lira para kazandırılmaktadır. Bu şirketin sahibi kim ya da kimlerdir” dedi.

Veysel Gönülal’ın açıklamasına Türk Şeker’den gelen yanıtta, Ereğli Şeker Fabrikasında üretilen şekerin, uzun vadede satışının yerine dinamik satış yöntemi ile daha kısa vadede satışını gerçekleştirdiklerini belirtildi ve şekerin, Ereğli Şeker Fabrikası deposunda bekletilmesinin maliyetli olacağı gerekçesi ile Ereğli’de üretilen şekerin, şeker fiyatlarının pahalı olduğu İstanbul’a gönderilmesinin uygun bulunduğu belirtildi. Türk Şeker’den yapılan açıklamada, ““Türk Şeker, yeni kurduğu iştirak şirketi Türkşeker Tarım AŞ ile ürettiği ürünleri daha katma değerli hale getirerek, piyasaya sunmayı hedeflemektedir. Diğer fabrikalarda olduğu gibi Ereğli Şeker Fabrikası’nda da piyasaya göre fiyat belirlenmektedir. Ayrıca bu yıl şeker üretiminin fazla olması nedeni ile Ereğli’de ilave bir depo maliyetine girmek yerine, üretilen şekeri, şekerin fiyatının yüksek olduğu İstanbul’a taşınmasına karar verilmiştir. Taşıma maliyeti Türk Şeker Tarım AŞ’ye ait olup, Türkşeker Tarım AŞ. ‰5 gibi minimum kar marjı ile satış faaliyetlerini sürdürmektedir” denildi.

-Gönülal: “Ereğli’de Depolanması mı Daha Ucuz Yoksa İstanbul’a Nakledilmesi Mi?-

Türk Şeker’in açıklamalarının ardından yeniden bir açıklama yapan CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Türk Şeker’in, Ereğli’de depo oluşturarak şekeri depolamasının, nakliye bedeli de Türk Şeker’e ait olmak üzere İstanbul’a taşınmasından daha ucuza mal olacağını belirtti ve “Türk Şeker, İstanbul’a ne kadar şeker gönderdi? İstanbul’a giden şeker miktarını açıklamalarını istiyoruz. Şekeri İstanbul’a gönderdik diyen Türk Şeker’in, İstanbul’daki depoyu iptal ederek Karaman’a depo kiraladığı ve şekeri İstanbul yerine Karaman’a gönderdiği doğru mudur? Türk Şeker, şeker fabrikalarından aldığı şekeri doğrudan piyasaya mı, yoksa tarım kredi kooperatiflerine mi satıyor? Türk Şeker, 1.1 liraya aldığı melası 1.5 TL’ye satarken nasıl bir katma değer kazandırarak satıyor? Melası nasıl bir işlemden geçirerek katma değer sağlıyor ki, fabrikanın üreticiye sattığı fiyattan daha yüksek bir rakama satarak aracılıktan kazanç sağlıyor. Bunların açıklanmasını istiyoruz” dedi.

Şekerin, Ereğli deposu yerine İstanbul’a nakledilmesinin daha pahalıya mal olacağını da sözlerine ekleyen Gönülal, “Türk Şeker, Ereğli’den aldığı şekeri İstanbul’daki depoya götürmenin daha ucuza mal olacağını söylemiş ancak, Ereğli de depolamak daha maliyetli İstanbul da depolamak daha mı maliyetli? İstanbul da kiralar daha mı ucuz? İstanbul’a taşınırken nakliye, nakliye sigortası, depo ve depolama sigorta yaptırıyorsunuzdur. Bunlar ek maliyet değil midir?” dedi.

fuatsite

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil