ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 22 Kasım 2020

Düğün Geleneklerimiz: Bayrak Dikme ve Kına Gecesi

00123

Anadolu’da yüzyıllardan bugüne aktarılan sayısız geleneklerimiz var. Bunlardan birisi de düğün geleneklerimiz. Anadolu’nun hemen hemen her şehrinde farklı düğün gelenekleri uygulanır.  Her biri birbirinden güzel ve ilgi çekici, eğlenceli olan düğün geleneklerinden Ereğli ve bölgesinde genel olarak uygulanan gelenekleri özetledik.

Ereğli ve bölgesinde son yıllarda evlenen gençlerin sayısındaki artış nedeni ile bazı gelenekler uygulanamıyor olsa da, kırsalda gelenekler halen sürdürülüyor. Ereğli ve bölgesinde genel olarak düğünler Cuma günü başlar ve 3 gün sürer. Cuma günü Cuma namazından sonra, yani öğleden sonra başlayan düğün, erkek evinin çatısına dikilen bayrak ile komşulara da duyurulmuş olur. Cuma günü başlayan düğün, cumartesi günü kına töreni ile devam eder.

Türkiye’nin her bölgesinde düğünler bayrak töreni ile başlar. Kimi bölgelerde bayrak kaldırma, kimi bölgelerde bayrak gezdirme gibi isimlerle değişik etkinlikler olarak göze çarpsa da, düğünlerimiz bayraksız başlamaz.

-Kına Törenleri-

İnsanların, binlerce yıldır, vücutlarını süs ya da tedavi amaçlı boyadıkları biliniyor. Vücudu boyamak için en çok kullanılan malzeme ise hem ucuz, hem de kolay bulunabiliyor olması nedeni ile kına olmuştur.

Kınanın tarihine inildiğinde, “paganizm” inancına kadar dayandığı ortaya çıkıyor.

Başlangıçta tanrıya adanan kurbanlar kınalanırken, zamanla yaşlı insanlar ölüme hazır olduklarını belli etmek için saçlarını kına ile boyamaya başladılar. İlerleyen zamanlarda ise kına, düğünlerde, asker eğlencelerinde ya da asker uğurlamalarında da kullanılan bir malzeme olmuştur. Türk kültüründe ise, düğünlerde en baştan beri kullanılagelen malzeme olan kına, düğünlerimizde ayrı bir tören olarak gerçekleştirilmektedir. Ereğli bölgesinde düğün kınası töreni genel olarak şu şekilde gerçekleştirilir:

Kına gününde, davetliler ve akrabalar kız evine giderler. Kına için kız evine giden erkek evini, kilitli kapı sürprizi bekler. Kapılar, kız tarafı damadın babasından ya da düğün çavuşundan para almadan kapıyı açmazlar. Damadın babası, kapı bahşişini verdikten sonra kapılar açılır ve gelinin çeyiz sandığı arabaya yüklenir. Tabi çeyiz sandığı üzerinde oturan birisi varsa da, yine bahşiş çalışır.

Kız evinde eğlenceler yapılırken, kına hazırlanır. Kına merasiminin başlaması için davetlilerin de onayı gerekir ve bunun için de ayrı bir etkinlik düzenlenir. Davetlilerden ileri gelenler, içeriye çağırılır. Düğün çavuşu, yanında damat ya da damadın vekili ile birlikte içeri girer. Elinde üzeri tülbentle kapatılmış kına ve diğer elinde de mum olur. Bu etkinlik içerisinde içeride bulunanlar, düğün çavuşundan bir talepte bulunurlar ve bu talep yerine getirilinceye kadar kına yakılmasına müsaade etmezler. Bu talepler, genelde düğün çavuşuna eziyet niteliğinde olan ve çavuşu terleten cinsten talepler olur. Ereğli bölgesinde bugüne kadar gerçekleşmiş talepler arasında, yaz günü gerçekleşen düğünde portakal istemek, tenekeye kum doldurup kum tanelerinin sayılmasını istemek, yerdeki halı ilmiklerinin sayılmasını istemek yer almıştır.

Tabi bu pazarlık sürerken, damat ya da damadın vekilini de konuşturmak veya güldürmek için ellerinden geleni yaparlar, çünkü kına müsaadesi töreni boyunca orada bulunan damat veya damat vekili gülemez, konuşamaz.

Düğün çavuşu, odada bulunanlar ile pazarlığını sonlandırıp kına müsaadesi aldıktan sonra, mumlar yakılır. Elinde tülbentle kapatılmış kına tepsisi olan düğün çavuşu, odada bulunan damat veya damat vekilinin üzerinde tepsiyi üç kere dolaştırır ve üçünde de salavat getirir. Her çevirişte damat veya vekilinden tepsi üzerine bahşiş atmasını ister. Daha sonra odada bulunanların önüne tepsiyi uzatır ve onlardan da bahşiş ister. İşlem tamamlandıktan sonra kına üzerinde kapalı tülbent açılır, ilk olarak tepsi içerisindeki kına ile duvara gelin ve damadın isimlerinin baş harfleri ile düğün tarihi yazılır. Sonrasında ise davetlilerin arasına geçilerek kına töreni yapılır. Gelin ve damadın eline kına yakılır. Gelin ve damat, kına yakılması için avuçlarını açmazlarsa, bu sefer kaynanalar devreye girer ve avuca altın bırakarak kına yakılmasının önünü açmış olurlar.

fuatsite

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil