ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 28 Ocak 2021

Ereğli Belediye Başkanlığı Yapmış 10 İsmin Ortak Noktası: “Aynı Aileden Olmaları”

00123

1865 yılından bu yana Ereğli’de belediye başkanlığı yapmış isimlerin 10 tanesi aynı aileden geliyor. Ereğli tarihinde kimi zaman tek dönem, kimi zaman 2 veya 3 dönem belediye başkanlığı yapmış olan isimlerin ortak noktası, aynı aileden geliyor olmaları.

Ereğli’de bugüne kadar belediye başkanlığı yapmış olan 47 ismin 10 tanesi, Ereğli’de Gaffaroğulları nam ismiyle bilinen aileden geliyor. Gaffaroğulları ailesi ise, Ereğli’ye ilk yerleşen ikinci aile, yani Ereğli’nin yerlisi olması ile biliniyor.

-Gaffaroğulları-Gaffarlılar Ailesi ve Bu Aileden Görev Yapan Belediye Başkanları

Gaffaroğulları sülalesi, bugünkü İzbudak, Gürbudak, Kocabudak soyisimli ailenin sülale nam ismi. Bundan yaklaşık 500 yıl önce Türkistan’dan ayrılarak Bağdat’a yerleşen aile, daha sonra Kerkük’e yerleşir. Kerkük’teki Tell-ül Gaffar köyleri, bu ailenin kurduğu köylerdir. Kerkük’te bir süre yaşadıktan sonra 3 kol halinde Anadolu’ya gelen ailenin birinci kolu olan Abdulgaffar Hoca Ereğli’ye, ikinci kol Niğde’ye, üçüncü kol ise Ürgüp’e yerleşir. Bir dönem Emniyet Genel Müdürlüğü yapmış olan Niğdeli Abdulgaffar Soylu, bu aileye mensuptur. Yine Ereğli Sümerbank Tekstil Fabrikasının kurulmasında büyük katkıları olan dönemin Niğde Milletvekili Faik Soylu’nun da bu aileye mensup olduğu bilinir.

-Gaffarlı Ailesine Mensup Belediye Başkanları-

Gaffarlı ailesi, Ereğli’de çeşitli dönemlerde birçok belediye başkanı çıkarmıştır. Bunlardan ilki, Ereğli’nin ikinci belediye başkanı olarak bilinen Mehmed Sadık Efendi’dir. Ereğli’nin dördüncü belediye başkanı olan ve değişik zamanlarda 3 dönem belediye başkanlığı yapmış olan Nabi Efendi (Kocabudak), Gaffarlı ailesindendir.

Ereğli’nin 7. Belediye başkanı Hacı Süleyman Efendi, (aynı zamanda önceki belediye başkanı Nabi Efendi’nin kardeşi ve 1950 sonrası belediye başkanlığı yapmış olan Derviş İzbudak’ın babası) bu aileye mensuptur.

Ereğli’nin onuncu belediye başkanı Ahmet Tahir Efendi de, bu aileye mensup, Ereğli2de 3 dönem belediye başkanlığı yapmış bir isim.

1898-1902 yıllar arası belediye başkanlığı yapmış olan Osman Nuri Efendi (Gökbudak), Cemil Bey (Gökbudak), dördüncü belediye başkanı Nabi Efendi’nin oğlu Büyük Arif Ağa (Kocabudak), Ereğli’de 2 dönem belediye başkanlığı yapmış olan Süleyman Vehbi Efendi, Cumhuriyet dönemi belediye başkanlarından Suphi Gündoğdu Gürbudak, 1950-1954 arası belediye başkanlığı yapmış olan Derviş İzbudak da, yine Gaffarlı ailesinin fertlerindendir.

Gaffarlı Ailesinden Belediye Başkanlığı Yapmış Olan İsimler ve Yakınlıkları

  • Mehmed Sadık Efendi
  • Nabi Efendi – 3 dönem
  • Hacı Süleyman Efendi (Nabi Efendi’nin Kardeşi ve sonraki başkanlardan Derviş İzbudak’ın babası)
  • Ahmed Tahir Efendi-3 dönem (önceki belediye başkanı Mehmed Sadık Efendi’nin oğlu)
  • Osman Nuri Efendi (Gökbudak)
  • Cemil Bey (Gökbudak)
  • Büyük Arif Ağa (Kocabudak) (Önceki başkanlardan Nabi Efendi’nin oğlu)
  • Süleyman Vehbi Efendi (Gökbudak) – 2 dönem
  • Suphi Efendi (Suphi Gündoğdu Gürbudak) (Nabi Efendi’nin Torunu)
  • Derviş İzbudak – (Hacı Süleyman Efendi’nin oğlu)
Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil