ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EKONOMİ, EREĞLİ, YAŞAM 4 Nisan 2021

Ereğli Sümerbank Tekstil Fabrikasında 84 Yıl Önce Bugün İşbaşı Yapıldı

00123

Cumhuriyet döneminin en büyük projelerinden olan, özel bütçenin temelini oluşturan katma bütçeli idare uygulamasının başladığı 1933 yılında ticari nitelikte mal üreten bir kuruluş olarak kurulan,  Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı kapsamındaki yatırımların büyük bölümünü oluşturan ve Türkiye’nin dış bağımlılığının en yüksek oranda olduğu dokumacılık alanında dışa bağımlılığı bitiren bir yatırım olan Sümerbank’ın Ereğli Fabrikası, 4 Nisan 1937 tarihinde üretime başladı.

29 Kasım1934 yılında temeli atılan, 3 yıla yakın bir zaman inşaatı süren ve açılışını, dönemin başbakanı İsmet İnönü’nün yaptığı Sümerbank Ereğli Tekstil Fabrikası, kurulu olduğu 46 bin 500 metrekare alan, bünyesinde barındırdığı sosyal ve sağlık tesisleri ile hem Türkiye’de hem Ereğli’de eşi benzeri olmayan bir entegre tesis olarak üretimine başlamıştı.

Adını Atatürk’ün koyduğu Sümerbank kuruluşu, 1934-1939 yılları arasında, Türkiye genelinde, aralarında Kayseri Tekstil ve Nazilli Tekstil Fabrikalarının da bulunduğu 6 ayrı tesis açmış, bunlardan birisi de Ereğli’ye açılmıştı. Türkiye’nin en büyük yatırımı olan Sümerbank’ın Ereğli Tekstil Fabrikasında, çalışan personelin sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilecek yazlık ve kışlık sinema, tiyatro, tenis kortu, kreş, sağlık ünitesi yer alıyordu. 1937 yılının şartlarında hem Türkiye için hem Ereğli için büyük bir fırsat olan Sümerbank Tekstil Fabrikası, özelleştirildiği 1997 yılına kadar binlerce kişiye istihdam sağlamış bir milli yatırım projesidir.

-Ereğli İçin Bir Daha Bulunamayacak Fırsat Olan Sümerbank, Binlerce İnsanı İstihdam Etti-

Kurulduğu 1937 yılından sonra Ereğli’ye bir daha eşi benzeri getirilememiş olan büyük bir yatırım olan Ereğli Sümerbank Fabrikası, Ereğli’de yine bir daha eşi benzeri görülmemiş oranda bir istihdam sağlamıştı. Sümerbank’ın özelleştirilmesen önce, aktif olarak üretim yaptığı dönemin Ereğlili esnafları, Sümerbank’ın Ereğli için büyük bir ekonomik potansiyel olduğunu, Ereğli ekonomisinin belkemiği olduğunu dile getiren anlatımlarıyla, bu yatırımda üretimin durdurulmasının Ereğli için büyük bir kayıp olduğunu dile getiriyorlar. Bir esnafın; “Özellikle ödemelerin alındığı günlerde, Sümerbank’tan çıkan binlerce işçi Ereğli içinde alışverişe başlar, Ereğli içinde büyük bir ekonomik sirkülasyon oluştururdu” şeklindeki sözleri de, Sümerbank’ın Ereğli için önemini özetliyor. Ereğli’nin en büyük yatırım projesi olan Sümerbank’ın tek başına istihdam ettiği işgücü sayısı, günümüz şartlarında bile Ereğli’deki bütün fabrikaların toplamda istihdam ettiği iş gücü sayısından fazla.

-Sümerbank, Tepeden Tırnağa Yerli Üretimin Eseriydi-

Ereğli Sümerbank Tekstil Fabrikası, üretime başladığı ilk yıllarda, ihtiyacı olan elektriği de yine yerli bir yatırım olan elektrik santralinden temin ediyordu. Bugünkü Kwangjin Parkı’nın bulunduğu alanda kurulu olan elektrik üretim santralinde temin edilen elektrik, Sümerbank fabrikasının ihtiyacını karşılar, artan kısmı da şehrin aydınlatmasında kullanılırdı. Adana’dan getirilen ham maddenin Ereğli Tekstil fabrikasında işlenmesi ile meydana gelen ürünler, Türkiye’nin dört bir yanına dağıldığı gibi ihraç da edilirdi. Ereğli’de açılan fabrika satış mağazasında da satışı yapılan ürünlerde, özellikle çeyizlik olarak yapılan alışverişlerde Sümerbank işletmesinin düğün hediyesi olarak, her çeyiz alışverişine hediye çeki konulurdu. Bu yönüyle bile Ereğli’de kapanmaması gereken Sümerbank’ın özelleştirme kararı 1987 yılında alındı. 1987 yılında alınan özelleştirme kararının ardından Kamu Ortaklığı İdaresine devredilen Sümerbank,  1987 yılına kadar her yıl kâr ederken, özelleştirme kararının alındığı 1987 yılından sonra hep zarar bildirmeye başladı. Sümerbank bünyesindeki Ereğli Tekstil Fabrikası da 1997 yılında özelleştirildi. 1997 yılına kadar üretim yapan fabrika, kademe kademe üretimi azaltarak bugün tamamen kapalı hale geldi.

-Elindeki Varlık İle Türkiye İçin Hayati Kayıp-

Sümerbank, Türkiye genelinde 13 milyon metrekare arsası, 360 parça tapusu, 40 ayrı fabrikası, 468 mağazası, binlerce bayisi, 1 bankası ve bu bankaya bağlı 47 şubesi, toplamda 50 bin’e yakın personeli ile Türkiye’nin can damarı idi.

(Sümerbank’ın ve Ereğli’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Elektrik Santrali)

DÖNEMİN GAZETELERİNDE EREĞLİ SÜMERBANK’IN AÇILIŞI HABERLERİ

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil