ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 21 Eylül 2020

Ereğli’den Fransız Yüzbaşı’yı Kovan Ereğlililer

00123

-EREĞLİ TREN İSTASYONUNU İŞGAL EDEN FRANSIZ YÜZBAŞI VE ASKERLERİ, EREĞLİLİ VATANSEVERLER TARAFINDAN EREĞLİ’DEN NASIL KOVULDU?

Ereğli, tarihte içinden geçtiğimiz sosyal ve siyasal olayların içerisinde aktif olarak yer almış bir şehir.

Birinci Dünya Savaşı’nda da Anadolu’nun birçok yerinde meydana gelen işgal hareketlerine karşı aktif bir şekilde rol almıştır. O dönemde meydana gelmiş olaylardan birisi de, Pozantı’nın işgali ve sonrasındaki Delibaş Mehmet isyanında Ereğli’de cereyan eden olaylardır.

Mondros mütarekesinden sonra Osmanlı yönetimi, mezkûr ordu teçhizatlarının itilaf devletlerinin eline geçmesini önlemek için 2. Ordu’nun Konya’ya nakline karar verir. 2. Ordu, Kasım 1918’de Konya’ya nakledilir ve Ereğli’ye de 20. Kolordu komutanlığı getirilir. 20. Kolordu Komutanlığına, bugün Abbas’ın Konağı olarak bilinen tarihi bina tahsis edilir ve kolordu hizmetleri buradan idare edilir.

Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlup ayrılıp Mondros Mütarekesi imzalamasından sonra, galip gelen İtilaf devletleri, mütarekenin maddelerinin tamamını kendilerine göre yorumlayıp Anadolu’nun her yerinde başlattıkları işgal hareketlerini, güneyde de başlattılar.  İşgaller kapsamında Pozantı’ya kadar dayanan Fransız kuvvetleri, Kuvay-ı Milliyeciler tarafından Pozantı’da durduruldu. Fransız işgalcilerin Pozantı’dan sonraki hedefleri ile Ulukışla ve Ereğli idi.

Pozantı’nın işgalinden sonra bir Fransız Yüzbaşı, beraberinde bir grup asker ile Ereğli’ye gelerek Ereğli Tren istasyonunu işgal eder. Bu olay üzerine, Ereğli Kuvay-ı Milliye Reisi Hoca Kazım Efendi’nin evinde bir toplantı düzenlenir. Toplantıya, Albay Rüştü Bey, Binbaşı Rıfat Bey, Jandarma Komutanı Cemal Bey, Hoca Kazım Efendi, Abdurrahim (Başbudak) Efendi, Suphi (Gökbudak) Efendi, Derviş (İzbudak) Efendi, Süleyman Sırrı (Sayan) Efendi, Arapoğlu Mustafa Çavuş, Nernekli Hasan Usta katıldılar. Toplantıda, tren istasyonunda bulunan Fransız Yüzbaşı’nın Ereğli’den kovulması kararlaştırıldı. Bu işi de Ereğlili Kuvay-ı Milliyecilerden Derviş (İzbudak) Efendi üstlendi.

Hemen o gece hazırlıklar yapıldı ve Derviş Efendi, yanına Arif Efendi’yi de alarak gece yarısı tren istasyonuna gitti ve Rum asıllı olan istasyon müdürünün zoraki çevirisi ile Fransız Yüzbaşı’ya, sabah ilk trenle Ereğli’yi terk etmesi talimatını verdi.

Sabahın erken saatinde, Derviş Efendi, bu sefer diğer Kuvay-ı Millliyecilerle birlikte tren istasyonuna tekrar geldi ve Fransız Yüzbaşı’yı halen istasyonda görünce, Ereğli’yi terk etmesi için yarım saat süre verildi. İşgalci Yüzbaşı, yarım saat içerisinde askerleri ile birlikte Ereğli’yi terk etti.

Ereğlili Kuvay-ı Milliyeciler, o dönemde Ereğli’de asayişin ve milli bütünlüğün sağlanması için yoğun bir çaba sarfetmişlerdir.

Adana ve çevresinin düşman işgalinden kurtarılmasının ardından Delibaş Mehmet, başlattığı isyan ile Konya’yı ve Çumra’yı ele geçirmiş, sonrasında Ereğli’ye doğru hareket hazırlıkları başlatmıştı. Ereğlili kuvay-ı Milliyeciler, Delibaş Mehmet’in Ereğli’ye gelmesini önlemek için, bugünkü Tekke-Cinler bölgesinde ve bugünkü Fidanlık bölgesinin olduğu alanda siper kazıp nöbet tutmuşlardır.

 

(Haber: Mesut Şahin)

 

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil