ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 30 Eylül 2020

Eski Meclis Üyesi’nden Büyükşehir Yasası Açıklaması

00123

-BÜYÜKŞEHİR YASASINDAN ÖNCE İL GENEL MECLİS ÜYESLİĞİ YAPMIŞ OLAN İSİM, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ BAŞARISIZLIĞIN NEDENİNİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

 

2014 yılında uygulamaya konulan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’ndan önce Konya İl Genel Meclis Üyeliği yapmış olan Ereğlili bir isim, Büyükşehir Yasası’nı değerlendirdi.

Büyükşehir Yasasının, hizmetteki prosedür yolculuğunu azaltarak hizmetin daha hızlı yapılmasının amaçlanarak uygulamaya konulduğunu söyleyen eski il genel meclis üyesi, büyükşehir yasasının gelinen noktadaki başarısızlığının asıl sahibinin büyükşehir belediye başkanları olduğunu belirtti.

-Büyükşehir Yasası Pilot Bölgede Başarılı Oldu-

Büyükşehir Yasasının uygulamaya konulmadan önce İstanbul ve Kocaeli kentlerinde denendiğini ve başarılı olunduğuna da dikkat çeken eski il genel meclis üyesi, “Büyükşehir Yasası, uygulamaya konulmadan önce İstanbul ve Kocaeli şehirleri bu yasa için pilot bölge seçildiler ve bu yasanın uygulaması buralarda başarılı oldu. Pilot bölgelerde başarı elde edildiği için de ülke genelindeki bütün büyükşehirlere uygulandı. Ama bakıldığında, 6 yıl önce uygulamaya konulan Büyükşehir Yasası, pilot kentlerdeki başarı oranını yakalayamadı. Bunun sebebi de, Büyükşehir Belediye Başkanlarının Büyükşehir Yasasını tam olarak uygulayamamasıdır” dedi.

-Büyükşehir Yasası Hizmetteki Bürokrasiyi Azaltmak İçin Çıkarıldı-

Büyükşehir Yasası’nın, hizmet sağlamadaki bürokrasiyi hızlandırmak için hazırlandığını ve uygulamaya konulduğuna da dikkat çeken eski il genel meclis üyesi, “Biz köylere yapılacak hizmet için İl Genel Meclisine önerge verirdik. Meclis, bu önergeyi komisyona havale ederdi ve komisyon da, önergede hizmet talep edilen bölgede yerinde inceleme yapar, raporu hazırlar, meclise getirir, mecliste onaylanırdı. Meclis onayından sonra da vali onayın sunulurdu. Çıkan ödenek, aynı yıl içerisinde kullanılmazsa hazineye aktarılırdı. İşte Büyükşehir Yasası ile bu bürokratik süreç azaltılmak amaçlandı. Büyükşehir Yasası’nda İl Genel Meclisinin yerini Büyükşehir Belediyesi aldı ve Büyükşehir Belediyesinde onaylanan hizmetler başka hiçbir bürokratik işleme tabi tutulmadan uygulanır. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanlarının, yasanın uygulanmasındaki başarısızlıkları, yasayı da başarısız kıldı” dedi.

Yasanın uygulanmasındaki başarısızlığın Büyükşehir Belediye Başkanlarında olmasının nedenini de açıklayan eski İl Genel Meclis Üyesi, bu konuda da şunları kaydetti: “Büyükşehir Yasasının çıkması ile birlikte İl Genel Meclisi feshedildi ve İl Özel İdareler kapatıldı. Kapatılan İl Özel İdarelerin ve kapatılan belde belediyelerinin bütün iş makineleri ve hizmet araçları Büyükşehir envanterine alındı. Büyükşehir Belediyelerinin kendi envanterlerinde bulunan araçlar da hesaba katıldığında, bu hizmet araçlarının ve iş makinelerinin kullanılıp değerlendirilemediği sonucu ortaya çıkıyor. Bu da uygulama ve çalışma noktasındaki eksiklikten kaynaklı” dedi.

-Büyükşehir Meclis Üyeleri Yetkilerini Bilmiyorlar-

Büyükşehir Yasası’ndan önce özellikle köylere yapılacak olan hizmetlerin İl Genel Meclisinden geçtiğini de söyleyen eski İl Genel Meclis Üyesi, Büyükşehir Yasasından sonra İl Gene Meclis Üyelerinin yerini Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin aldığının da altını çizdi ve şunlara yer verdi: “Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, yasadan önceki il genel meclis üyeleri ile aynı statüdeler. Ancak yetkilerinin ve etkilerinin farkında olmadıkları için, büyükşehir belediyelerinde, il genel meclis üyeleri kadar etkili olamıyorlar” dedi.

-Büyükşehir Yasası Mevcut Şartlarda Bölgesel Müdürlüklerle Daha İyi İşler

Büyükşehir belediye başkanlarının başarısızlıkları nedeni ile tam işleyemeyen Büyükşehir Yasasının, amacına uygun olarak daha iyi hizmetler sunabilmesi için bölgesel müdürlüklerin oluşturulması gerektiğine de değinen eski il genel meclis üyesi, “Biz il genel meclisi üyesi iken köylerde ve ilçede sadece altyapı hizmetlerini değil, eğitim, kültür ve spor hizmetlerini de gerçekleştirirdik. Okullara ek bina veya okul ana binası, spor sahaları gibi ihtiyaçlara da il genel meclisinden ödenek ayırtabiliyorduk. Bugün, mevcut şartlar ele alındığında Büyükşehir Yasasının, amacına en iyi şekilde hizmet edebilmesi için bölgesel müdürlükler kurması gerekiyor. Bölge ilçeleri arasında bir ilçeye müdürlük kurularak, bölgeye yeterli oranda iş makinesi ve hizmet aracı gönderilip, belirlenen çevreye o bölge müdürlüğünün bakması, yasadaki işleyişi kolaylaştırır. Yasadan önce Ereğli’de olan İl Özel İdare Müdürlüğü, Ereğli merkez ve köyleri ile Emirgazi ve Halkapınar ilçe merkezleri ile köylerinden sorumluydu. Örneğin, Konya Büyükşehir Belediyesi Ereğli’ye bir bölge müdürlüğü kursa ve Karapınar, Emirgazi, Halkapınar, Ereğli şehirlerinin hizmetlerini ve bu hizmetlerde kullanılacak araçları bu müdürlüğün sorumluluğuna verse, Ereğli ve bölgesinin daha iyi hizmet alabileceğini düşünüyorum” dedi.

 

(HABER: MESUT ŞAHİN)

fuatsite

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil