ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 1 Mayıs 2021

Halk Takviminde Mayıs Ayı ve Sayılı Günleri-Sayılı Fırtınaları

00123

Mayıs ayı, eski halk takviminde baharı simgeleyen aydır. 8 Kasım tarihinde başlayan kış günleri, 6 Mayıs tarihinde “Hıdrellez” ile sona erer ve yerini yaz günlerine bırakır. Mayıs ayı içerisinde sayılı günler ve fırtınalar diğer aylara göre daha azdır ancak mayıs ayının kültürel açısında önemli bir yanı, Hıdrellez’i içerisinde barındırmasıdır.

-Mayıs Kelimesinin Kökeni ve Anlamı-

Mayıs: Adını, eski Yunan tanrıçası “Maia”’dan dönüşen “Maius” kelimesinden alır. Tanrıça Maia, yılın bu dönemlerinde, baharın gelişi veya doğanın canlanması ile ilgili eğlenceler tertiplediği için, bu eğlence zamanlarının anımsanması amacı ile eğlenceleri tertipleyen tanrıçanın adıyla anılmıştır.

-Mayıs Ayı Sayılı Günleri-

Miladi takvimde Mayıs ayının ilk sayılı fırtınası 4 Mayıs ve 5 Mayıs tarihlerinde görülen, 2 gün süren çiçek fırtınasıdır. Çiçek fırtınasında, doğada polenlerde önemli derecede artış görülür.

Mayıs ayının ikinci sayılı fırtınası da 7 Mayıs ile 9 Mayıs tarihleri arasında görülür.

6 Mayıs, Türk İslam kültüründe Hıdrellez adı ile bilinir ve Hızır ile İlyas’ın kavuştuğu gün olarak inanılır. Su ile toprağı temsil eden Hızır ile İlyas’ın kavuşması ile doğada canlanmanın başladığına inanılır. Hıdrellez günü, Anadolu’nun birçok yerinde kültürel etkinlikler düzenlenir.

-Mevsimsiz Soğuklar-

Mayıs ayı içerisinde görülen sayılı günlerden birisi de, mevsimsiz soğuklardır. 11 Mayıs ile 14 Mayıs tarihleri arasında görülen bu fırtınada sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyreder. Fırtınanın görüldüğü tarihler, Rumi takvimde mayıs ayının başlangıcına denk gelir.

17 Mayıs tarihinde filizkıran fırtınası görülür ve hemen takibinde kokulya fırtınası, onun da takibinde ülker fırtınası görülür. Ülker fırtınası, ülker yıldızının doğduğu güne denk gelir.

Mayıs ayının son sayılı fırtınası 31 Mayıs tarihinde görülür ve “Bevarih Fırtınası” olarak bilinir. Bevarih kelimesi, şiddetli sıcaklar anlamına gelir.

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil