ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, TÜRKİYE, YAŞAM 9 Şubat 2021

Halk Takviminde Şubat Ayı ve İçerisindeki Sayılı Günler

00123

Anadolu’da ay hareketlerine bağlı olarak uzun süren deneyimler sonunda elde edilmiş olan ve doğanın hareketlerini şaşmaz şekilde ele alan halk takviminde, Şubat ayı önemli sayılı günleri bünyesinde barındırır.

Şubat kelimesi, Süryanice kökenli olan ve “vurma, çarpma, yıkılma” anlamlarına gele “”Şabat” kelimesinden türemiş bir isimdir. Miladi takvimin ikinci ayı, Rumi takvimin ise on ikinci ayı olan şubat ayı, Orta Anadolu’da “Güççük Ay” adıyla bilinir. Konya’nın bazı yörelerinde de “cıbır ay” adıyla tabir edilir. Türkmen dilinde ise “Badırık-Batmaz Ay’ı” diye tabir edilir.

Şubat ayı, halk takviminde Kasım günleri, yani kış günlerinin önemli dönemlerinden birisidir. Kış döneminin sayılı günlerinden olan “Hamsin” şubat ayını da kapsar. Şubat ayı içerisindeki diğer önemli sayılı gün, baharın müjdecisi olan cemrelerdir. Şubat ayının ilk haftasında ve ikinci haftasında soğuklar ve fırtına etkili olur. Fırtınaların sonunda ise, baharın müjdecisi olan cemrelerin ilki, 20-21 Şubat tarihlerinde havaya düşer.

Birinci cemrenin havaya düşmesi ile birlikte havalarda, hissedilir derecede ısınma meydana gelir. İlk cemrenin havaya düşmesinden 2 gün sonra ise “cemre fırtınası” adı verilen bir fırtına etkili olur. İkinci cemre ise, 27-28 Şubat tarihlerinde suya düşer ve bu olayla da sularda ısınma meydana gelmeye başlar. Baharın müjdecisi cemrelerin sonuncusu da, 6-7 Mart tarihlerinde toprağa düşer ve son cemrenin toprağa düşmesi ile birlikte ısınan toprak uyanmaya başlar. Cemrenin toprağa düştüğü günlerde, toprakta meydana gelen ısınma, gündüz saatlerinde toprakta meydana gelen buharlanma ile kendini gözle görülür hale getirir.

Cemrelerin düştükleri günlerde dikkat çeken bir konu ise, cemreler düştüğü gün mutlaka bir fırtınanın etkili olmasıdır. Halk deyimlerinde bilinen soğuklardan olan “kocakarı soğukları” da, Şubat ayının son 4 gününden itibaren başlar

fuatsite

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil