ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 2 Aralık 2020

İpe Dizilen Sabır Taneleri, Özel Hikayeleri İle Usta Ellerde Şekil Alıyor

00123
FOTO HABER – VİDEO HABER
Haber: Bülent Kılınç

Türk kültürü içerisinde Türklerin kendi zevk ve inceliklerini ortaya döktükleri sanat dallarından birisi de tesbih sanatıdır. Kimi zaman mekan süslemekte, kimi zaman ibadette, kimi zaman ise stres atma aracı olarak tesbih, Türk kültürünün önemli bir parçası.

Ereğli’de tesbih sanatının nabzı ise, Ulu Cami yanındaki seyyar tezgahlarda atıyor. Ulu Cami önünde kurulan seyyar tezgahlarda satılan renk renk, çeşit çeşit tesbihler, değişik malzemelerden el emeği göz nuru olarak üretiliyor.

Ereğli’de tesbih üretimi yapan Ömer Akat, tesbihlerin değişik özelliklerde üretilebildiğini söyledi ve bazı tesbihlerin kendilerine has hikayelerinin olduğuna dikkat çekti. Tesbih severlerin en çok tercih ettikleri çeşitler arasında yer alan kuka teşbihin Osmanlı’dan gelen bir özelliğinin olduğunu da söyleyen Akat; “Rivayetlere göre, Kuka tesbih Osmanlı Sarayı’nda hekimlerde mecburi idi. Sebebi, eldeki bakterileri alır, eldeki mikropları temizler. Hanedandan birisi ile görüşmek isteyen birisi, eline kuka tesbih verilerek yarım saat tesbih çektirilir, ondan sonra hanedanla görüştürülür” diyerek kuka teşbihin steril özelliklerini anlattı.

Tesbih yapımında kullanılan malzemelerin birçoğunun aynı olduğunu, işleme ve imalattaki bazı işlemlerinden dolayı değişik isimlerle adlandırıldığının da altını çizen Ömer Akat, toplumda çokça meşhur olan kehribar tesbihler hakkında da bilgi verdi. Orijinal kehribarın, çam ağacından dökülen reçinenin uzun yıllarda fosilleşmesinden elde edilen malzemeden yapıldığını vurgulayan Ömer Akat, kehribar tesbihlerin kolye olarak da kullanıldığını söyledi. Kehribar tesbihlerin kolye olarak kullanıldığında guatr ve tiroid rahatsızlığı ile yeni diş çıkaran çocuklarda sağlıklı etki yarattığını söyleyen teşbihçi Ömer Akat, teşbihleri de küçük atölyelerinde ürettiklerini belirtti. Akat; en çok tercih edilen tesbih çeşitlerinin kuka tesbih, kehribar tesbih ve oltu taşı teşbihleri olduğuna da sözlerine ekleyerek, bütün tesbih çeşitlerinin kendilerinde mevcut olduğunu söyledi.

-“İmameler, Eski  Ustaların İmzasıdır”-

Tesbih Satışı yapan Türker Gökpınar da, 25 yıldır tesbih alışkanlığının olduğunu söyledi ve piyasada değişik rakamlarda satılan tesbihlerin olduğunu, pahalı satılan tesbihlerin tarihi özelliklerinden dolayı yüksek rakamlarda satıldığını belirtti. Gökpınar, eski tesbih ustalarının, imzalarını tesbih imamelerine attıklarını da söyledi ve şöyle devam etti: “Osmanlı döneminin tesbih ustaları isimlerini imamelere işlerlermiş. Mesela, tesbih ustası Galip Usta’nın imame tarzı farklı, İskender Usta’nın farklıdır. İşte bu tür tesbihler çok değerli. Deniz mercanı ürünü olan tesbihleri ısıttığınızda deniz kokusu verir” dedi.

Tesbihlerin yapıldığı malzemeler arasında ahşap malzemelerin olduğunu da belirten Gökpınar, bunların en bilineninin öd ağacından yapılan tesbih olduğunu da söyledi ve hikayesini şu şekilde anlattı: “Rivayete göre Hz. Adem cennetten çıkarıldığında hangi ağacın altına gittiyse hiçbir ağaç kabul etmemiş. Sadece öd ağacı kabul etmiş. Bunun üzerine öd ağacına Allah sesleniyor, ‘Benim cennetten çıkardığım  kulumu sen enden himaye ettin’ diyor. Öd ağacı da, “Sen habibinin nurunu ona verdin, O da o nur ile gelince geri çeviremedim’ diyor. Allah, bu cevap üzerine öd ağacına diyor ki, “Madem öyle, ben seni ağaçların en üstünü kıldım ama Adem’i de izinsiz himaye ettiğin için sen yanmadıkça güzel kokmayacaksın’ diyor. Öd ağacının en büyük özelliği, yandıkça güzel koku yaymasıdır” dedi.

 

fuatsite

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil