ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, KONYA, TÜRKİYE 13 Ocak 2021

Mehmet Yaşa: “Büyükşehir Yasası Tutmadı, Kırsal Mahalleler Geliyor”

00123

-CHP EREĞLİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MEHMET YAŞA, KIRSAL MAHALLE KANUNUNU ANLATTI
-“EMLAK VERGİLERİ, SU FATURALARI VE HARÇLARDA İNDİRİM OLACAK”

6360 sayılı Büyükşehir Belediye kanunu ve kanunun getirdiği aksaklıkları sık sık dile getirmesi ile bilinen Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yaşa, büyükşehir yasası ile ilgili olarak dile getirdikleri sıkıntılarda haklı çıktıklarını ve uygulamada yetersiz kalınan taşra mahalleler için yeni bir yasal değişikliğin uygulamaya konulduğunu söyledi.

16 Ekim 2020 tarihinde kabul edilen 7254 sayılı kamu malî yönetimi ve kontrol kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun ile, Büyükşehir Yasası kapsamında beldelik hakları elinden alınan taşra mahallelerin “Kırsal Mahalle” statüsüne dönüştürüleceğini söyleyen CHP Belediye Meclis üyesi Mehmet Yaşa, bu dönüşüm ile birlikte kırsal mahalle olarak kabul edilecek olan eski belde belediyelerinde mali konularda avantajların olacağını da sözlerine ekledi.

Sağlanacak avantajların herşeye rağmen olumlu bir adım olduğunu, ancak büyükşehir hizmetleri açısından yetersiz olduğuna da dikkat çeken Yaşa “Büyükşehir Kanununun yeterli olmadığını son yedi yılda yaşayıp gördük.  Örnek olarak kendi mahallem Belkaya’nın 31 tane yaylası olmakta birlikte yerleşim alanlarının dağınık olmasından dolayı hizmet anlamında ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların çözümünün de 6360 sayılı Büyükşehirler yasasıyla birlikte kapanan Belde Belediyelerinin kazanılmış haklarının geri iadesi ile çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

-Kanun Kabul Edildi Ama İnisiyatif Yine Büyükşehir Belediyelerinde-

Kanunla birlikte, belde belediyelikleri düşürülerek mahalleye dönüştürülen yerlerde muhtarların ilçe belediyelerine başvurmaları halinde ilçe belediye meclisinden geçtikten sonra Büyükşehir Onayına sunulacak olan başvuruların kabul ve reddinin de yine Büyükşehir Belediyelerinin inisiyatifinde olduğuna dikkat çeken Mehmet Yaşa, “Sözkonusu kanunda, Ereğli içim kırsal mahalle başvurusu yapan mahallelerin başvurularının ilçe belediye meclisinde kabul edilmesi halinde karar Konya Büyükşehir Belediye Meclisine gidecek. Konya Büyükşehir Belediyesinin, ilçede alınan kararı reddetme yetkisi var. Biz, Ereğli’de beldelikleri düşürülen yerlerin kırsal mahalle olması konusunda üzerimize düşeni yerine getireceğiz ve her zaman olduğu gibi, beldelik hakları ellerinden alınan mahallelerimizin haklarını savunacağız” dedi.

-Kırsal Mahalle Kanunu Hangi Avantajları Sağlıyor?-

Kırsal Mahalle olmanın avantajlarına da değinen Mehmet Yaşa, “Belde belediyelikleri düşürülen mahallelerde muhtarların başvurmaları halinde, başvuru yapan mahallenin başta şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği dikkate alınacak. Mevcut yapılaşma durumu da göz önüne alınarak, ilçe belediye meclisinden çıkacak kararı takiben 90 gün içerisinde Büyükşehir Meclisi karar verecek. Bu yasa ile birlikte, gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisinden muaf olacak. Bu mahallelerde , ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanacak. kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak, alınması gereken diğer vergi ve  harç miktarları da yüzde 50 indirimli olarak uygulanacak. Su faturalarında işyerleri içini en düşük tarifenin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde, konutlar için ise yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde indirim uygulanacak” dedi.

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil