ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 11 Nisan 2021

Muhtarlık Seçimlerinde Düzenlemeye Gidiliyor. Tarih ve Usül Değişiyor

00123

-İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, MUHTARLIK İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEMEYE GİDİYOR
-KONYA EREĞLİ MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI MEMDUH KARACA, YENİ DÜZENLEMEYİ DEĞERLENDİRDİ

İçişleri Bakanlığı, yerel yönetimler ve yerel seçimlerle ilgili yasa değişikliğine gidiyor. Yeni düzenleme ile muhtarlık seçimleri her 5 yılda bir Haziran ayında yapılacak ve muhtarlık seçimleri de belediye başkanlığı adaylığı ve belediye meclis üyeliği adaylığında olduğu ilçe seçim kurullarına başvurularak yapılacak. Öte yandan, düzenlemede, muhtarlara izin ve ücretsiz ulaşım hakkı da tanınacak. İçişleri Bakanlığının hazırladığı taslak, ilgili bakanlıklara gönderilerek görüşleri de alındıktan sonra kanun teklifi haline getirilecek ve meclise sunulacak.

Konya Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Memduh Karaca, muhtarlarla ilgili olarak hazırlanan yeni düzenlemeyi Ereğli Ajans’a değerlendirdi. Aynı zamanda Ereğli Üçgöz Mahallesi muhtarı olan Memduh Karaca, yeni düzenlemenin muhtarlara ödenek, yıllık izin ve ücretsiz ulaşım gibi avantajlar sunduğunu söyledi.

Karaca, yeni düzenleme ile kadın muhtarların da doğum izninden faydalanacağını ifade etti ve düzenlemenin muhtarların elini güçlendireceğini söyledi.

Karaca’nın yeni düzenleme ile ilgili değerlendirmeleri şu şekilde:

-“Muhtarların Uzun Süredir Beklediği Ek Haklar Bu Düzenleme İle Gelecek”-

“Meclise sunulacak olan yeni düzenleme ile muhtarlar, merkezi yönetim bütçesinden iki muhtar ödeneği tutarında ödenek alacak ve bu ödenekler yıl içerisinde iki eşit taksitle mahalle veya köy hesabına yatırılacak. Muhtarlar yılda 30 gün izin kullanabilecek, kadın muhtarlar doğum izni kullanabilecek. Muhtarlar, görev süreleri boyunca şehiriçi ulaşımdan ücretsiz faydalanacak. Muhtarlar, İl Genel Meclisi ve Belediye meclisi toplantılarına katılarak bu toplantılarda söz sahibi olabilecek. Türkiye’de vatandaş ve devlet arasındaki bağlantının sağlanmasındaki en temel kamu görevini yürüten muhtarların uzun süredir bekledikleri haklar bu kanun teklifi ile verilmiş olacak”

-“Muhtarlar Adaylık Usulü İle Belirlenecek”-

Yeni düzenlemenin, muhtarlık seçim usullerinde de değişiklik getireceğini ifade eden Konya Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Memduh Karaca, “Bugüne kadar muhtar adayları ilçe seçim kurullarına başvurmadan, kendi bastırdıkları pusula ile seçime giriyorlardı. Yeni düzenleme ile bu da değişiyor. Muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimleri, her 5 yılda bir haziran ayının üçüncü Pazar günü yapılacak. Muhtar adayları, adaylık başvurularını bağlı bulundukları seçim kuruluna yapacak ve seçim kurulu adaylık değerlendirmesinin ardından seçime girecek adayları, oy verme gününden 10 gün önce açıklayacak. Oylamalarda kullanılacak birleşik oy pusulasında ‘Muhtar ile İhtiyar Meclisi ve İhtiyar Heyeti Üyeliği Adayları” ibaresi ile ilçe seçim kurulu tarafından kura çekilerek belirlenen adayların adı ve soyadı yer alacak. Seçmen göçüne karşı da, oy kullanacak seçmenlerin 3 ay mahallede ikamet şartı aranacak. Taslağa göre, muhtarlık seçimlerinin başlangıç tarihi, her seçim dönemindeki beşinci yılın 15 Nisan günü olarak belirleniyor. Bu durumda, seçmenlerin muhtarlık seçiminde oy kullanabilmesi için 15 Ocak’tan itibaren oy kullanmak istedikleri köy veya mahallede oturması şart olacak” dedi.

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil