ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EKONOMİ, EREĞLİ, YAŞAM 11 Nisan 2021

Termal Tesislerin Turizm Potansiyelleri ve Akhüyük Termal Tesisinin Ereğli’ye Kazandıracakları

00123

-EREĞLİ’DE SONDAJ ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN AKHÜYÜK VE EREĞLİ İÇİN ÖNEMİ
-TERMAL TESİSLERİN TURİZM POTANSİYELLERİ VE TEŞVİKLERİ

(Haber: Mesut Şahin)

Ereğli’ye bağlı Akhüyük Mahallesinde bulunan termal kaynak için ilk olarak, Hüseyin Oprukçu’nun 2009-2014 yılları arasındaki belediye başkanlığı döneminde, 2013 yılında başlatılan sondaj çalışmaları bugün tamamlanma aşamasına geliyor. 2014 yılında belediye başkanlığını kazanan Özkan Özgüven’in kapattığı sondaj kuyularının, 2019 yılında tekrar açılması ile sondaj çalışmaları ilerletilen ve inşa edilen havuzlarla faaliyetine başlayan Akhüyük Termal tesisleri, geçtiğimiz yıl Ereğli’nin gündemini en çok meşgul eden konulardan birisi olmuştu.

Peki Akhüyük Mahallesinde devam eden sondaj çalışmalarından sonra tamamlanacak olan termal tesisleri Ereğli’ye ne kazandıracak? Ereğli’ye yakın yerleşim yerlerindeki termal tesisler, bulundukları kentlere neler kazandırdı, Ereğli Ajans okuyucuları için derledik.

-Akhüyük Termal Tesislerinde Neden Sondaj Çalışması Başladı-

Ereğli’ye bağlı Akhüyük Mahallesinde bulunan kükürtlü su kaynağında yapılan araştırmalarda, yeraltında sıcak su kaynağının yeterli seviyede olduğu tespit edildikten sonra sondaj çalışmalarına başlandı. Orta Anadolu’nun en genç volkanikleri arasında yer alan Hasan Dağı, Karacadağ ve Karadağ arasında yer alan Akhüyük, sıcak su kaynağı açısından umut veren bir nokta oldu. Yapılan ilk çalışmalarda, Akhüyük’te yapılacak derin sondajlar sonucunda istenilen ısı ve debide su kaynağının çıkacağı görüşleri uzmanlarca açıklandı. Uzman görüşlerinin ardından Akhüyük’te sondaj çalışmasının başlatılması ve elde edilecek sıcak suyun, hem sağlık turizmine hem de sera tarımcılığına kazandırılması amacı ile projede ilk adım atılarak sondaj çalışması başlatıldı. Amaç, ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı Ereğli’ye, doğal kaynakların da kazandırılması olarak açıklandı.

-Akhüyük Sondajlarında Elde Edilen Isı ve Debi Ne Kadar?-

Akhüyük’te devam eden sondaj çalışmalarının gerekli ısıya ulaşması için 2 bin 250 metre derinliğe inilmesi kararının ardından derin sondaj çalışmaları geçtiğimiz yıl başladı. 2 bin 250 metre derinliğindeki sondaj çalışmasının tamamlanmasından sonra çıkarılacak olan suyun sıcaklığı 110 derece olarak hedefleniyor. Bugün Çiftehan kaplıcalarından çıkan kaynak suyun 50 derece, olduğu düşünüldüğünde, Akhüyük’teki sondajın tamamlanmasından sonra Çiftehan’dan daha büyük bir tesis ve termal turizmin temellerinin atılmış olacağı ortaya çıkıyor. Çiftehan’da, tamamlanmış tesiste kullanılan 50 derecelik su, Akhüyük’te daha 500 metrede iken çıkarılmıştı. Şu an 8 havuzda hizmet veren Akhüyük Termal Tesisi, çalışmaların tamamlanmasından sonra termal otellerle hizmet verebilecek.

-Ereğli Çevresindeki Kentlerde Bulunan Termal Tesislerin Bulundukları Kentlere Kazanımları ve Bu Verilerden Yola Çıkarak,  Akhüyük Tesislerinin Ereğli’ye Kazanımları Üzerine Değerlendirme-

Ereğli ilçesinde yapımı devam eden Akhüyük Termal Tesisleri, Ereğli’ye en yakın termal tesisler olan İsmil ve Çiftehan Kaplıcalarından sonra, bölgedeki üçüncü termal tesis olacak.

Ulukışla ilçesine bağlı Çiftehan Köyü’nde yer alan termal tesislerde kullanılan kaynak suyu sıcaklığı 50 derece. Çiftehan’da, 50 derece sıcaklık ile kaplıca turizmi çok gelişmiş ve 2020 yılı istatistiklerinde nüfusu 956 olan küçük bir köyde dahi toplam kapasiteleri 5 bin kişinin üzerinde olan otellerin yapılmasını sağlamış, bu otellerde de yılda 1 milyona yakın misafirin ağırlanarak ekonomik sirkülasyonu kat kat artırmıştır.

Konya’nın İsmil Mahallesinde bulunan termal tesislerde ise kullanılan kaynak suyu sıcaklığı en düşük 43 derece. 43 derecelik su kaynağı üzerinden yapılan çalışmalarda İsmil Mahallesine büyük bir kaplıca tesisi kurulmuş ve bugün büyük bir turizm potansiyeli oluşturmuştur.

Ereğli çevresinde bulunan Çiftehan ve İsmil kaplıcaları, bulundukları yerleşim yerlerine bu denli büyük bir ekonomi kazandırmış iken, Akhüyük Tesislerinin 150 bin nüfuslu Ereğli’ye daha büyük kazanımlar getirmesi kaçınılmaz görülüyor. Akhüyük Termal Tesislerinde çalışmaların tamamlanıp termal otellerin de yapılması ile birlikte Ereğli, çevresindeki kaplıcalardan daha büyük, daha kapsamlı ve daha göze bir mekan haline gelecek.

-Kaplıcaların Önemi ve Yatırım Teşvikleri-

Kaplıcalar, insan sağlığına verdiği faydalar ile biliniyor. Romatizma, cilt hastalıkları ve solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kaplıcalar, bu özellikleri ile Türkiye’nin birçok yerinden şifa bulmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor.  Küçük bir köy olan çiftehan kaplıcaları yılda bir milyona yakın misafir ağırlıyorken, Çiftehan’dan daha kapsamlı kaynak olan Akhüyük, tamamlandıktan sonra 2 milyona yakın misafiri ağırlayabilir. Bu da Ereğli ekonomisine 2 milyon nüfusluk sıcak para girişini getirir.

Akhüyük Termal Tesislerinin tamamlanmasının ardından Ereğli, Turizm Teşvik Kanunu’ndan yararlanacak ilçeler arasında yer alacak, buna bağlı olarak da, sağlık turizminin yanısıra tarih ve kültür turizminin de gelişmesine zemin hazırlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, kaplıca tedavisinde masrafların SGK tarafından ödenmesi yönündeki kararın ardından insanların kaplıca tedavisine yönlenmesi de göz önüne alındığında, Akhüyük Termal Tesisleri Ereğli için ciddi bir gelecek projesidir.

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil