ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa TÜRKİYE 28 Ocak 2021

TSK Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Teklifi Mecliste Kabul Edildi

00123

 

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde yararlanılması, özlük haklarının iyileştirilmesi gibi düzenlemeleri içeren TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM’de kabul edildi.

TBMM Milli Savunma Komisyonunda kabul edilen 44 maddelik değişikliğe göre, uzman erbaşların özlük hakları iyileştiriliyor. Emekli askerler Milli Savunma Üniversitesinde ders verebilecekler. Askerliğini yapmadan milletvekili seçilenlerin askerlik yapma şartları, vekilli süresi bitene kadar ertelenebilecek.

Kabul edilen kanun teklifine göre uzman çavuşların emeklilik yaş haddi 55 olarak belirlenirken, 40 yaşın üzerindekiler komando birliklerinde kadrolu olarak görevlendirilecek. Şimdiye kadar, taşıdıkları silahları kendi paraları ile alan uzman çavuşların beylik silahlarını devlet karşılayacak.

TBMM’de kabul edilen kanunun diğer detayları ise şu şekilde:

-Sağlık Bilimleri Üniversitesinde uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personele, ayı yerde eğitim görenlerde olduğu gibi ödeme yapılacak.

-Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul edilen durumlar, kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı tutulacak.

-Tecrübelerinden daha fazla ve etkin şekilde yararlanmak amacı ile uzman çavuşların emeklilik yaş haddi 55 olacak.

-Seferin gereği olarak lüzum görülmesi halinde ve sağlık durumlarının uygun olması halinde uzman erbaşlar, 60 yaşına kadar en gençlerinden başlanarak orduya alınabilecek.

-Uzun yıllar TSK’da zor koşullarda görev yapmasına rağmen yalnızca emeklilik hakkını elde edinceye kadar kısa süreliğine devlet memuru olarak görev yapan uzman erbaşlar, emsallerinin aldığı emekli aylığını alabilecekler.

-Kiraya verilen üçüncü şahıslara ait olan kısımlar hariç olmak üzere askerî kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri genel bütçeden karşılanacak.

-Subaylara yönelik yapılan düzenlemelerle uyumlu şekilde, dış kaynaktan temin edilen astsubaylardan da deneme süresinin bitiminden önce temin şartlarını taşımadığı anlaşılanların veya bu şartları kaybedenlerin; dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen astsubayların da verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıklarının sonradan anlaşılması halinde ilişikleri kesilecek.

-Hukuk sınıfı subaylar, arabuluculuk komisyonlarında görev yapabilecek. Dış kaynaktan alınan hukuk sınıfı subay adayları, diğer sınıflardaki subay adayları gibi temel Askerlik eğitiminin ardından subaylığa nasbedilebilecek.

-Teklifle, nezdinde bulundukları kıta komutanı veya kurum amirlerinin, hukuk sınıfı subayların disiplin amiri olması amaçlanıyor.

 

 

fuatsite

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil