ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa EREĞLİ, YAŞAM 17 Nisan 2021

Türkiye’nin Kaçırdığı Büyük Eğitim Fırsatı: Köy Enstitüleri

00123

Köy Enstitüleri; Türkiye’de ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 yılında çıkarılan 3803 sayılı “Köy Enstitüleri Kanunu” ile kurulan ilköğretmen okullarıdır.

Cumhuriyet inkılaplarının ardından, okuma yazma oranının çok düşük olduğu Anadolu’da, okul sayısını artırmak ve her yönden donanımlı öğrenciler ve öğretmenler yetiştirmek amacı ile dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü himayesinde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve dönemin İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç idaresinde, 1940 yılından başlayarak, tarım işlerine elverişli geniş arazisi bulunan köylerde veya onların hemen yakınlarında Köy Ensititüleri açıldı.

Türkiye’de ilk köy enstitüsü, İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü, son açılan köy enstitüsü Van Ernis Köy Enstitüsüdür. Ereğli’de kurulmuş olan İvriz Köy Enstitüsü ise, Türkiye’nin 16. Köy Enstitüsü olarak tarihteki yerini almıştır. İvriz Köy Enstitüsü, 1941 yılında kurulmuş, enstitünün ilk  müdürü Recep Gürel olmuştur. İvriz Köy Enstitüsü, Ereğli’ye bağlı Yıldızlı Köyü’nde kurulmuş bir okuldur ve okulun binası bugün bile halen ayaktadır. İvriz Köy Enstitüsü, diğer enstitüler gibi, okula ilk başlayan öğrencilerin kendi işçilikleri ile yaptıkları binalar olmaları özelliği açısından da önemlidir.

Köy Enstitülerinde Verilen Dersler

Köy Enstitüleri, Türkiye’de köylünün ve kırsalın kalkınması açısından yakalanmış büyük bir fırsattı. 40 bin köyün 35’bininde okul olmayan Anadolu’da her köyden öğrenciler, köy enstitülerinde eğitim alıyorlar ve yine Anadolu’nun dört bir yanına dağılarak öğrencilerini köylerde yaşayan öğrencilere aktaran öğretmenler yetiştirmişti.

Köy Enstitülerinde, Türkçe, Matematik, Yurttaşlık Bilgisi, Tarih gibi derslerin yanısıra ziraat, duvar işçiliği, tarım ve hayvancılık gibi konularda da eğitimler veriliyor ve bu eğitimleri alan öğretmenler, köylerde açılan ilkokullarda, sadece temel dersleri değil, tarım, hayvancılık, inşaat gibi alanlarda da çocuklara eğitim veriyorlar, Anadolu’nun kültürel yönlerinin yanısıra mesleki olarak da gelişmesini sağlıyorlardı.

Köy Enstitüleri Ne Zaman Kapatıldı, Enstitülerin Kapatılması ile Türkiye Neler Kaybetti?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye askeri yardım yapmayı kabul eden ABD’nin, yardımlar karşılığında 5 yıllık kalkınma planları ve köy enstitülerinin kaldırılmasının da yer aldığı şartlar sundu. Bunların soncunda Köy Enstitülerinin yapısında 1946 yılında, kuruluş ilkelerinden uzaklaşacak derecede değişiklikler yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi içerisnde, Köylünün Topraklandırılması Yasasına karşı çıkan bir grubun da çabaları ile öğretmen okullarına dönüştürüldü ve 1954 yılında Demokrat Parti iktidarında kapatıldı.

Köy Enstitülerinin kapatılması ile Türkiye, köylü kalkınması ve kırsal kalkınmada büyük bir çöküş yaşamış, Anadolu aydınlanmasının önüne geçilmiştir. Enstitülerin kapatılması ile ilköğretim müfredatı basitleşmiş, uygulamalı eğitimin sonlandırılması ile Türkiye’nin tarım ve sanayide kaydedeceği ilerlemelerin önüne geçilmiştir.

(Haber: Mesut Şahin)

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil