ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa YAZARLAR 11.10.2020

Zamane Mesleği: Siyasi Dalkavukluk

00123

Toplumların gelişmesindeki en büyük engellerden birisi, kendine vazife çıkaranlardır.

Bazen konu açıldığında, Ereğli neden ilerlemiyor diye de herkes hayıflanmıştır. İlerlemenin temel şartlarından birisi siyasi güç ve halk birliğidir. Temel olan budur. Ama Ereğli ve Ereğli gibi küçük kentlerde sığ siyaset, gelişimi her zaman engellemiştir. Ereğli’de ve Ereğli gibi küçük kentlerde siyasi gücün veya halk birliğinin önündeki engel nedir? Aşağıdaki yazımız bu engele bir örnektir. Yazıda bahsedilen durumlar, hem Ereğli için hem de Ereğli gibi gelişmemiş bütün kentler için geçerli genel ve kapsayıcı bir durumdur.

Normal tanımda siyaset, topluma hizmet getirmede izlenilen yoldur. Ama küçük yerlerde bu tanım değişiyor. Küçük yerlerde siyaset, dedikodu makamıdır. Siyasi kimlikli ya da siyasi idareci olanların facebook gönderilerini kimler beğenmiş, kimler hayırlı olsun demiş, hangi siyasiler hangi parkta diğer siyasi partinin mensuplarıyla bir arada olmuş, filan siyasetçinin profil resmi, falan siyasetçinin paylaşımı vs. gibi işlerle kafasını yoran siyasi bir anlayış var küçük kentlerde. Siyasetin facebook dedikodusundan çıkamadığı sığ anlayışta, mantar gibi türeyen de bir sınıf oluşmuştur.

Dalkavuk takımı.

Siyasilerin sosyal medya paylaşımlarını, “like” edenlerini bir yerlere yetiştirip, kendisinin de bir şeyler yapabiliyor oluşuna sevinen, insanları bir yerlere fişleyerek “Bugün de büyük bir hizmet yaptım” edasına bürünen, yaptığı işi, fişlediği yerlere kabul ettirebilmek için de gizemli bir havaya bürüyerek hafiyelik moduna geçen bu asalak takımının bu işlerine, siyasi dalkavukluk deniliyor.

Her gün toplumda dolaşan bu dalkavuk ekibi, kendilerine verilen bu ulvi görevi yerine getirmenin sevinciyle, şehre hizmet ettiklerini düşünürler. Her görevlerinin sonunda da, kendilerinin ödüllendirileceğini düşündükleri mevkiye bir adım daha yaklaşmanın sevincini yaşarlar. Çünkü büyük bir kamu görevi yerine getirmişlerdir.

Siyasiler de kendilerine yalan yanlış bilgileri, kişisel hırsların sosyal meseleye bürünmüş hallerini getiren posta güvercinlerini severler. Çünkü, “büyük görünümlü ve büyük makamlarda olan adamlar” çevrelerini dalkavukluk yapacak küçük adamlarla doldururlar”

İşte küçük yerlerdeki siyasi idareciler, bu dalkavuklardan kurtulmadığı sürece birbirini yemekle, birbirinin kuyusunu kazmakla meşgul olacaktır. Tavşana kaç, tazıya tut diyerek kendi günübirlik çıkarı uğruna insanları birbirine kinleştirmekten geri durmayan, her davranışı, her açıklamayı kendilerince yorumlayarak bu yorumlar üzerinden kendi kapasitelerince çıkardıkları anlamları; insanlara karşı kışkırtma malzemesi olarak kullananlar olduğu sürece, siyasete facebook penceresinden bakıldığı sürece, siyasiler ile halk arasındaki perde kalkmayacak. Siyasiler ile halk arasında oluşan bu uçurumun sebebi de, menfaatçilerin çıkarcılık mücadelesindeki yaranabilme yarışıdır. Siyasiler, menfaatçilere prim verdikleri sürece, halk ile aralarına perde çekmeye devam edecektir.

Mevki telaşını, “Ben şehrim için uğraşıyorum, ben vatandaş için uğraşıyorum” yapmacığına bürüyen insanlar; göz koyduğunuz mevkiyi, insanları birbirine düşürmeden elde etmeye çalışın. Ola ki getirildiğiniz mevkide hasetlik dereceniz değil, ufkunuz iş yapacak. “Ondan alıp bana getiren benden alıp ona da götürür” ithamlarının hedefi olmayın. Çıkarlarınızı, insanları düşman etmek üzerine kurmayın. “Kaç yaşındasın” diye sorduklarında, “Emrettiğiniz yaştayım” diyen olmayın.

 

 

Sjduq.jpg

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

solreklam
sagreklam1
goktaslarvinc-970x90
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Hazır Site by Uzman Tescil